Grad: Rijeka (DHMZ)
Danas: 23° 4
Sutra: 23° 23° 4
17. listopada 2019.
Zanimljiva izložba

foto Ne želimo našu ljubav skrivati "u ormaru": Doznajte koliko je istospolnih brakova dosad sklopljeno u Hrvatskoj

»Pioniri« registriranog partnerstva u Hrvatskoj su i poznati tv-novinar i voditelj Dražen Ilinčić i njegov partner Alen Kovač / Snimio Davor KOVAČEVIĆ
»Pioniri« registriranog partnerstva u Hrvatskoj su i poznati tv-novinar i voditelj Dražen Ilinčić i njegov partner Alen Kovač / Snimio Davor KOVAČEVIĆ
Autor:
Objavljeno: 14. listopad 2018. u 17:08 2018-10-14T17:08:00+02:00

Ana i Marija, Branka i Zdenka, Dražen i Alen... neki su od hrabrih parova koji su fotografije podijelili s hrvatskom javnošću, jer žele poručiti da ljubav i zajedništvo ne poznaju granice. Unatrag četiri godine, koliko je zakon na snazi, poneki se gej par, doznajemo iz neslužbenih izvora, i razveo, no i to je život

Od 6. kolovoza 2014. godine, kad je na snagu stupio Zakon o životnom partnerstvu, u Hrvatskoj su svoja partnerstva registrirala, odnosno, zvuči ljepše i ljudskije, vjenčala se 262 istospolna para.

Najviše ih je partnerstvo sklopilo u Zagrebu, zatim u Istarskoj i Primorsko-goranskoj županiji, no ohrabruje podatak da je, pa makar i po jedno, životno partnerstvo dosad sklopljeno u svakoj od hrvatskih županija.

Dio životnih partnera je povodom obilježavanja Međunarodnog dana izlaska iz ormara, koji se obilježava 11. listopada, udruzi Dugine obitelji ustupio svoje privatne fotografije s vjenčanja, postavljene na izložbi »Sva naša vjenčanja«, koju je do 22. listopada moguće pogledati u zagrebačkoj Gradskoj knjižnici i čitaonici »Bogdana Ogrizovića« u Preradovićevoj.

Ana i Marija, Branka i Zdenka, Dražen i Alen... neki su od hrabrih parova koji su fotografije podijelili s hrvatskom javnošću, jer žele poručiti da ljubav i zajedništvo ne poznaju granice. Unatrag četiri godine, koliko je zakon na snazi, poneki se gej par, doznajemo iz neslužbenih izvora, i razveo, no i to je život.

Nema mjesta panici

Branka i Zdenka su svoje partnerstvo registrirale 2014., a ove su godine dobile Belu, 9-mjesečnog šarmera koji pozira našoj kameri i osvaja na prvi pogled, a samome, kaže nam Branka, za oko već dobrano zapinju zgodne plavuše, dakle, smije se Branka, »nema mjesta panici da će dijete 'zastraniti'«.

Branka i Zdenka su svoje partnerstvo registrirale 2014., a ove su godine dobile Belu, 9-mjesečnog šarmera / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Njihovo je partnerstvo sklopljeno iz ljubavi, a ne zbog djeteta na putu, zaključujemo u šali, na što djevojke odgovaraju kako, srećom, nisu bile u situaciji u kojoj im je registracija partnerstva trebala da riješe neki problem, primjerice da jedna drugu mogu posjetiti u bolnici i slično.

Za one koji to još ne znaju, upravo su takve situacije – poput posjeta partneru ili partnerici u bolnici, dopust zbog njege i brige o bolesnom partneru i slično, do zakona 2014. godine bile nedopuštene, no unatrag četiri godine istospolni parovi imaju jednaka prava kao i heteroseksualni brakovi, osim prava na posvajanje djece.

Kako je, međutim, pokazao nedavni slučaj odbijanja istospolnog para da udome dijete bez odgovarajuće roditeljske skrbi, čini se da ih država ne smatra podobnima ni za to.

Je li im i koliko zakon olakšao život, pitamo Zdenku i Branku, na što Zdenka odgovara kako se obitelji poput njihove u Hrvatskoj kreću u svojim »sigurnosnim krugovima«.

»I onda se, recimo, pravimo da je sve normalno... Makar svakodnevne vijesti govore da sve baš i nije u redu. Neko smo vrijeme živjele u Istri, i čini mi se da ljudi tamo puno manje nego u Zagrebu ili drugdje vode brigu o tome tko je s kim i što radi. U Istri, barem kad su u pitanju ljudi koje mi poznajemo, svi rade dva posla, u slobodno se vrijeme druže s obiteljima i svojim prijateljima, i nemaju vremena niti potrebe suditi drugima i petljati se u njihove živote«, ističe Zdenka, zaključujući kako im se zbog toga čini da je život u Istri lagodniji.

Djevojke su fotografije sa svog vjenčanja ustupile izložbi, ne boje se govoriti o sebi niti pokazati Belu – svoju malu, a najveću sreću, jer netko, kažu, mora napraviti prvi korak da bi se svijet mijenjao nabolje.

Broj sklopljenih životnih partnerstava po županijama (kolovoz 2014. – lipanj 2018.)

Grad Zagreb 
167
Istarska 
27
Primorsko-goranska 
25
Splitsko-dalmatinska 
11
Osječko-baranjska 
6
Varaždinska 
6
Dubrovačko-neretvanska 
4
Vukovarsko-srijemska 
4
Bjelovarsko-bilogorska 
2
Brodsko-posavska 
2
Šibensko-kninska 
2
Karlovačka 
1
Korpivničko-križevačka 
1
Krapinsko-zagorska 
1
Ličko-senjska 
1
Sisačko-moslavačka 
1
Zadarska 
1

Pioniri partnerstva

»Pioniri« registriranog partnerstva u Hrvatskoj su i poznati tv-novinar i voditelj Dražen Ilinčić i njegov partner Alen Kovač. »Veterani!«, ispravlja nas 55-godišnji Dražen uz smijeh.

On i Alen u svoje su partnerstvo uplovili u lipnju 2015. godine, i bilo je to, kažu, trodnevno vjenčanje! Tipično slavonsko, pitamo, prepoznavši Alenov slavonski naglasak?

Dražen Ilinčić i njegov partner Alen Kovač / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

»Tipično – malo vjerojatno, ha, ha ha, ali po trajanju slavonsko, to da!«, odgovaraju dečki, sretni što su sa svojim vjenčanim fotografijama mogli doprinijeti ovoj izložbi.

»Prekrasan je osjećaj kad nekome mogu Dražena predstaviti kao svog životnog partnera«, odgovara Alen na pitanje kako im je zakon promijenio život. Bude, kaže, i smiješnih situacija, kad na šalteru rješava kakvu papirologiju, pa kaže da ima supruga, a službenica pita »mislite suprugu?«. No problema, napominju, nemaju, dapače, prijatelji i rodbina su im podrška, i nepoznati ih ljudi na ulici često srdačno pozdravljaju.

Vidljivosti LGBTIQ parova

– Cilj izložbe je podizanje vidljivosti LGBTIQ parova koji su sklopili životno partnerstvo u Hrvatskoj, ili brak u inozemstvu, tamo gdje je on priznat. Javna vidljivost istospolnih parova u našem društvu još je uvijek vrlo rijetka i razumljiva. Ona je zasigurno rezultat kako strahova od reakcija okoline, obitelji, poslodavca, tako i želje za privatnošću. No izložbom povodom ovog važnog dana za LGBTIQ zajednicu želimo pokazati da postojimo, da se ne bojimo pokazati našu ljubav i sreću, i da ne želimo živjeti 'u ormaru', ili, kamo nas se najčešće smiješta, u 'naša četiri zida'. I mi plaćamo poreze, postojimo, i samo želimo jednakost u postupanju – ništa više niti manje nego što žele, i imaju drugi. Naša je vizija društvo koje prihvaća, i kao vrednotu slavi sve obitelji. Činimo ovo zbog mladih kojima moramo dati nadu, a koji se, posebno u manjim sredinama, suočavaju s predrasudama, kazao je na otvaranju izložbe jedan od koordinatora Udruge Dugine obitelji, Ivo Šegota.

Nažalost, položaj LGBTIQ osoba u našem društvu još uvijek nije u potpunosti ravnopravan, poručuju iz Udruge – suočavaju se s nasiljem, zločinima iz mržnje i diskriminacijom, dok unatrag godinu dana, napominju, u zakonima koje trenutna Vlada predlaže i donosi, životni partneri i partnerice bivaju isključeni.

vo Šegota (desno) s partnerom / Snimio Davor KOVAČEVIĆ

Novi list pratite putem aplikacija za Android, iPhone/iPad ili Windows Phone.